Pohodové-Zájezdy.cz
Oman - Jižní Omán - země opojné vůně kadidla a dýk “chandžar”
Termín 05. 10.-13. 10. 2020
Délka zájezdu 9 dní
Strava polopenze
Fyzická náročnost 1 z 10
Kód zájezdu 19OMN01054

49 900,-/osoba

Zarezervovat zájezd

Úvod:

Zažijte v Ománu příběhy tisíce a jedné noci. Exotické vůně, starobylá města, pouště, trhy, velbloudy, překrásné látky, dýky “chandžar” a spoustu dalších zážitků. Na velmi pohodovém zájezdu poznáme toto jedinečné místo na Arabském poloostrově. Na severní straně se rozprostírají zelená pohoří a údolí s potůčky a vodopády. Na jižní straně jsou krásné nedotčené bílé písčité pláže i majestátně tyčící se skály. Není to tak dávno, co toto místo bylo takřka zapomenutým krajem, zemědělci chovali dobytek a rybáři lovili své úlovky. Situace se mění a Salalah začíná lákat stále více turistů pro své celoročně teplé počasí a čarokrásnou přírodu a nekonečné pláže. Salalah je pobřežní město ležící u Indického oceánu a druhé největší město sultanátu Omán. Všudypřítomná je vůně kadidla - vzácné pryskyřice, která je získávána ze stromů kadidlovníku, vyhlášená svojí vysokou kvalitou a použitím pro zmírnění různých zdravotních potíží. V jižním Ománu se nachází Kadidlová cesta, která bývala nejvýznamnější obchodní cestou přes jižní Arábii. Od roku 2000 rovněž zapsána na seznamu UNESCO. Specifikem této oblasti je období od poloviny června do září, kdy je okolí Salalah skrápěno monzunovými dešti, tzv. chareefem. V této době sem přijíždějí zejména návštěvníci z oblasti Perského zálivu, pro které je déšť vzácností i vítaným zpestřením dovolené. Salalah přitahuje nejen svými dlouhými písečnými plážemi, ale i vysokými útesy, které mořská voda po staletí tvarovala a nám se dnes nabízí jejich divoká krása. Jednou z nejúchvatnějších pláží Ománu je Mugsail s tyrkysovou vodou, bizarními vápencovými útvary i malou lagunou se sladkou vodou a častými “hosty”- plameňáky. V provincii Dhofar se nachází chráněná archeologická naleziště, jež jsou zanesena i na seznamu památek UNESCO. U Města Taqah navštívíme ruiny starověkého města Samharam (Khor Rori). Dle legendy se zde nacházel legendární palác královny Sáby. Khor Rohri byl také významný přístav pro obchod s kadidlem. Samotné město Salalah je rodištěm současného sultána a monumentálních staveb jako je palác sultána Kábúse, jeho mešita a kadidlem vonící súk Haffa i zlatnické tržiště. Provází R. Odrazilová.

Program zájezdu

 • 1. - 2.den: odlet z PRAHY, přílet do Salalah, ubytování v hotelu.
 • 3. den: půldenní výlet po městě SALALAH, kde navštívíme unikátní muzeum Kadidlové země, které bylo otevřeno v červenci 2007. Zastavíme u mešity sultána Kábuse a jeho vznešeného paláce. Ponoříme se do uliček starého tržiště HAFFAH. V obchůdcích budeme na každém kroku cítit opojnou vůni kadidla. Nahlédneme i na zlatnické tržiště s mistrně vyrobenými šperky.
 • 4. den: půldenní výlet na východ od Salalah začneme v rybářské vesnici TAQAH, která proslula výrobou sušených sardinek a také typickými “dhofarskými domy”. Uvidíme starý hrad, bývalou rezidenci celého regionu. Pokračujeme ke starobylým ruinám města SUMHARAM (Khor Rohri), bývalého významného přístavu. Nemineme ani MIRBAT, starověké město, které je zároveň i začátkem “Kadidlové cesty”. Projdeme se mezi starobylými ománskými domy a krátce zastavíme u Bin Aliho hrobky, která je tvořena dvěma bílými kupolemi. Po cestě zpět se podíváme do věčně zeleného údolí - WÁDÍ DARBAT se stády pasoucího se dobytka, koz a velbloudů.
   
 • 5. den: tentokráte se vydáme poznávat západní stranu, pohoří QARA. Po cestě stoupající klikatě vzhůru budeme potkávat velbloudy i další chovná zvířata a získáme tak představu o tradičním zemědělském životě v jižní části Ománu. Prohlédneme si hrobku proroka Joba, která je umístěna na planině v horách. Později se necháme učarovat přírodní krásou jedné z nejúžasnějších ománských pláží s bílým pískem MUGSAIL a jedinečnými scenériemi.
 • 6. den: celodenní výlet džípy do pohoří QARA s nádhernými výhledy do okolní krajiny. Zastavíme se v městečku THUMRAIT, které bylo v minulosti osídleno beduíny. Pojedeme dále až do města UBAR, které by neměl vynechat žádný návštěvník jižního Ománu. Oficiálně se mu říká Prázdná čtvrť (Empty Quarter), a to podle legendy, že se toto město prostě doslova propadlo beze stopy, poušť ho dočista spolkla. Až v roce 1992 bylo znovu objeveno. Uvidíme fascinující písečné duny, které nás ohromí svou velikostí i krásou. Po cestě zpět na hotel pojedeme přes WÁDÍ DAWKA, které je na seznamu UNESCO známé také pod názvem Údolí kadidlovníků.
 • 7. den: relax na pláži nebo fakultativně plavání s delfíny, popř. šnorchlovací výlet.
   
 • 8. den: volný den u moře.
 • 9. den: odlet zpět domů dle letového řádu, přílet do Prahy.
 • Cena zahrnuje: zpáteční letenka Praha-Salalah vč. let. tax a poplatků cca 16 000 Kč, 7x ubytování v ****hotelu v Salalah s polopenzí, přeprava mikrobusem, terénní auta na výletě do Ubaru, vstupné, minerální voda během výletů, oběd (v restauraci nebo formou pikniku) na výletě do Ubaru. místní průvodce, vedoucí zájezdu.
   
 • Cena nezahrnuje: vízum 5 OMR (platí se po příletu do Ománu), bakšišné a vše ostatní, co není uvedeno v odstavci „Cena zahrnuje“.
 • Příplatky: 1lůžkový pokoj 3 500 Kč, fakultativní výlet - plavání s delfíny 1 700 Kč, šnorchlování 1 200 Kč, pojištění léčebných výloh v zahraničí včetně storna zájezdu do 30 000 Kč za 440 Kč, pojištění storna letenky (zdrav. důvody) 750 Kč.