Pohodové-Zájezdy.cz
Ázerbájdžán - Ázerbájdžán - Trochu jiný Kavkaz - s vůní nafty, šafránu a kaviáru
Termín 18. 06.-01. 07. 2020
Délka zájezdu 14 dní
Strava polopenze
Fyzická náročnost 2 z 10
Kód zájezdu 20aze01606

49 990,-/osoba

Zarezervovat zájezd

Úvod:

Majestátní vrcholky Velkého Kavkazu a tajemná údolí Malého Kavkazu nás uhranou a velmi příjemně překvapí také z východní strany, z mladé malebné republiky s pohádkovým názvem – Ázerbájdžán. Tato dynamicky se rozvíjejíci země na pomezí mezi Evropou a Asií je světem plným kontrastů. Zatímco na okraji polopouště v hlavním městě Baku vynikne souznění ropného bohatství s moderní architekturou nebetyčných mrakodrapů se starými paláci šáhů a chánů, se zákoutími prodchnutými vůní nafty, kaviáru a orientálního koření, tak pouhé tři hodiny jízdy z metropole nás dělí od patriarchálního světa zapomenutých vesnic neprobádaných údolí Velkého Kavkazu, kde každá vesnice má svůj vlastní jazyk, zvyky a tradice, o kterých evropský cestovatel často nemá ponětí. Dále pak na úrodných březích řeky Kury i na starověkých karavanních cestách poznáme úžasnou architekturu raně středověkých kostelíků Kavkazských Albánců, karavanseraje dalekých obchodníků hedvábné stezky i monumentální mešity umírněných azerských šíitů. Provází K. Hanák.

Program zájezdu
1. den: odlet z Prahy do BAKU a přesun na ubytování (3 noci).
2. den: prohlídka hlavního města BAKU. Prohlídku zahájíme v İçərİ Şəhər (Starém městě) u Qız Qalası (Panenské věže). Čeká nás bohatý PALÁC ŠIRVANŠÁHŮ s blízkými mešitami a prodejnami koberců, FILHARMONIE, MUZEUM UMĚNÍ a PREZIDENTSKÝ PALÁC, odkud zamíříme k půvabné budově İSMAİLİYA, Qoşa qala qapısı (Dvojité bráně) a k ARMÉNSKÉMU KOSTELU SV. ŘEHOŘE. Odpoledne nás po případném lodním výletě na Kaspiku čeká MUZEUM KOBERCŮ, park SAHIL a budova OPERY A BALETU. Návrat na hotel.
3. den: tento den zasvětíme slovutným památkám ABŠERONSKÉHO POLOOSTROVA. Nejprve navštívíme ATƏŞGAH, zoroastrijský chrám věčného ohně v Suraxanı. Po zastávce u hradu v RAMANĚ si prohlédneme dvě středověké věže v MƏRDƏKANU a malebnou poutní mešitu ZIYARƏTGAH v ŞÜVƏLANU. Nakonec si v NARDARANU prohlédneme zbytky středověké pevnosti a moderní monumentální mešitu. Cestou zpět na hotel se ještě stavíme u hořící skály Yanar Dağ, jejíž záři si nejlépe vychutnáme za soumraku z místní čajovny.
4. den: v ranních hodinách vyrazíme na sever Ázerbájdžánu. První zastávka bude u posvátné hory Beşbarmaq Dağ (Pětiprsté hory), na kterou si vyšlápneme, odměnou nám bude krásný výhled na Kaspik i působivá poutní svatyně a zbytky opevnění. Pokračujeme k sanatoriu ve vesnici QALALTI, odkud si vyšlápneme k nejzachovalejšímu azerskému hradu Çıraqqal. Odpoledne pokračujeme do městečka QUBA, kde si prohlédneme malebné mešity, lázně GÜNBəZLI HAMMAM, ale i SYNAGOGU v židovském předměstí Qırmızı Qəsəbə. Na noc přejedeme do unikátní vesnice XINALIQ.
5. den: jedním z vrcholů zájezdu bude výlet do unikátní kavkazské vesnice XINALIQ. Odpoledne pokračujeme do městečka QUBA, kde si prohlédneme malebné mešity, lázně GÜNBEZLI HAMMAM, ale i SYNAGOGU v židovském předměstí Qırmızı Qesebe. Posléze přejedeme do další vysokohorské vesnice LAZA.
6. den: brzy ráno se po krátké návštěvě u mešity v lezginské metropoli QUSARU vydáme na přejezd do středního Ázerbájdžánu. Kolem poledne dorazíme do GOBUSTANU k mauzoleu nesmrtelného světce DIRI BABA. Ve městě ŞAMAXI se pokocháme působivou stavbou Cümə məscidi (Páteční mešita) a nedalekým hřbitovním areálem Yeddi Günbaz s mnoha mauzoley. Na nocleh přejedeme do horské vesnice LAHIC.
7. den: ráno si projdeme LAHIC, vesnici kovotepců s místním muzeem, zajímavou kamennou architekturou a úžasnými výhledy na Velký Kavkaz. Odpoledne si nejprve prohlédneme muzeum ve městě Qəbələ, abychom se lépe připravili na návštěvu vykopávek Çuxur Qəbələ či Qədim Qəbələ, starého hlavního města Kavkazské Albánie. Na nocleh se přesuneme do historického města Şəkİ.
8. den: dopoledne si prohlédneme Şəkİ - pevnost Chánů s palácem XAN SARAYI, historické i etnografické muzeum, obě půvabné karavanseraje i mešity ve starém městě. Odpoledne se zaměříme na architekturu středověkých křesťanských památek kavkazských Albánců. Prohlédneme si úžasné kostelíky ve vesnicích KİŞ i QUM a pak v převážně gruzínském městečku QAX. Na nocleh se přesuneme do města ZAQATALA, vyhlášeného lískovými ořechy, s atraktivní mešitou, ruskou pevností, starým náměstím a pravoslavným chrámem.
9. den: přejedeme do druhého největšího města Ázerbájdžánu, do Gəncə. Na náměstí si prohlédneme turecký HAMMAM, páteční mešitu Şah Abbas məscidi, mauzoleum básníka NIZÁMÍHO a také vyhlášený Butulkadan ev (Lahvový dům). Za městem se pokocháme středoevropskou architekturou vesnice GÖYGÖL vybudované německými vinaři v polovině 19. století a vrátíme se na hotel v GENCE.
10. den: brzy ráno vyrazíme na zpáteční cestu směrem k Baku. Kolem poledne se zastavíme v pustině u slavné památky PIR HUSEIN, mauzolea, které zbylo z dervišského kláštera na staré karavanní cestě. Poslední zajímavostí na naší cestě budou bahenní sopky a následně světoznámé petroglyfy u QOBUSTANU. Ve večerních hodinách přijedeme na hotel do Baku.
11. den: v ranních hodinách přejezd na letiště a odlet domů. Odpoledne přílet do Prahy.
Cena zahrnuje: zpáteční letenka Praha-Baku vč. let. tax a poplatků cca 10 000 Kč, 9x (10x) ubytování v hotelu/penzionu (dle času příletu) s polopenzí, vedoucí zájezdu, informační materiály.
Cena nezahrnuje: ostatní strava, vstupné a vše ostatní, co není uvedeno v odstavci "Cena zahrnuje".
Příplatky: vízum 1 000 Kč, 1lůžkový pokoj v hotelu 4 800 Kč (v penzionu na vesnici nelze), pojištění léčebných výloh v zahraničí vč. storna zájezdu do 30 000 Kč za 605 Kč, do 80 000 Kč za 1 205 Kč, pojištění storna letenky (zdravotní důvody) 750 Kč.